Nowe parametry, które mają obowiązywać od stycznia 2021, będą jednymi z najbardziej rygorystycznych w całej Europie.
Od stycznia 2021 w życie wchodzą nowe przepisy regulujące charakterystykę energetyczną budynków. Projekt ustawy przewiduje zaostrzenie współczynników izolacyjności cieplnej ścian, okien, dachów i stropodachów oraz łącznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP). Jak twierdzą eksperci, o ile zaostrzenie łącznego celu EP jest zasadne, o tyle wskazywanie architektom i inżynierom jak mają to osiągnąć poprzez izolacyjność poszczególnych przegród jest nieefektywna kosztowo dla konsumentów. W zależności od konkretnego budynku i lokalizacji te same łączne efekty można osiągnąć dużo taniej przy elastycznym stosowaniu dostępnych na rynku rozwiązań i innowacji.
Zmiany te będą wiązały się ze wzrostem cen materiałów budowlanych, a tym samym zwiększeniem kosztów budowy. Według szacunków dopasowanie okien do wymogów zawartych w przepisach Warunków Technicznych 2021 podniesie ich cenę o ok. 30-35%, a okres zwrotu z dodatkowej inwestycji wyniesie kilkadziesiąt lat w przypadku okien pionowych, a w przypadku okien dachowych nawet ponad 100 lat. Sytuację utrudnia również trwająca pandemia, która wpływa bezpośrednio na możliwości produkcyjne, a także nabywcze konsumentów.
Według organizacji, które wystosowały wspólne stanowisko dotyczące nowych przepisów, nie ma konieczności zaostrzania szczegółowych parametrów technicznych wyrobów budowlanych. Przepisy, które tworzone były w 2012 roku, wymagają aktualizacji i dostosowania ich do obecnej sytuacji oraz możliwości technologicznych produkcji wyrobów budowlanych.
Zdaniem sygnatariuszy apelu, ustawodawca powinien wziąć pod uwagę możliwości, które otworzył przed nami rozwój technologiczny. Dziś jesteśmy w stanie stosować rozwiązania bardziej energooszczędne i lepiej zoptymalizowane finansowo, między innymi panele FV, wentylacje higrosterowane czy systemy zarządzania energią. Proponowany, prosty zabieg legislacyjny pozwoli jednocześnie (I) zaoszczędzić koszty energii, (ii) zminimalizować emisję szkodliwego CO2, i (iii) utrzymać koszty produkcji na dotychczasowym poziomie.
Mając na uwadze powyższe, zwracamy się o podjęcie niezbędnych działań, zmierzających do wprowadzenia przedstawionych propozycji.
Poparcie dla kierowanej do Ministerstwa Rozwoju petycji podpisali:
- Business Centre Club,
- Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej,
- Polska Izba Budownictwa
- Polskie Stowarzyszenie Dekarzy,
- Polski Związek Firm Deweloperskich,
- Polski Związek Pracodawców Budownictwa
- Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP),
- Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań,
- Stowarzyszenie Nowoczesne Budynki,
- Zachodnia Izba Gospodarcza,
- Związek Polskie Okna i Drzwi
- Związek Pracodawców Producentów Materiałów Dla Budownictwa
PETYCJA PDF
Komentarzy w temacie udziela prawnik PZFD, Patryk Kozierkiewicz: e-mail: patryk.kozierkiewicz@pzfd.pl, tel. 734-149-894
Związek POiD
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET