Nie ulega więc wątpliwości, że urządzając kuchnię, warto tak ją zaplanować, by stała się pomieszczeniem maksymalnie funkcjonalnym. Koncentrując się na wyborze stylu, kolorystyki, mebli i urządzeń AGD, często zapominamy o właściwym rozmieszczeniu sprzętów, pozwalającym na zoptymalizowanie pracy. Pomocne okazuje się przestrzeganie zasady tzw. trójkąta roboczego, czyli zachowanie zalecanej odległości 120-210 centymetrów między zlewem a lodówką, zlewem a kuchenką oraz 120-270 centymetrów między lodówką a kuchenką. Niektórych może dziwić, że jednym z wierzchołków trójkąta jest zlewozmywak, którego rola w dobie wszechobecnych zmywarek wydaje się zmarginalizowana. Nic bardziej mylnego: zlewu używamy nie tylko do zmywania, ale i do mycia produktów spożywczych, napełniania garnków, opłukiwania sprzętów czy mycia rąk. Nie bez znaczenia jest też jego usytuowanie, bowiem wpływa ono na komfort pracy. I choć nie można jednoznacznie powiedzieć, że jakaś lokalizacja jest najlepsza, to na pewno warto dobrać ją do metrażu i kształtu kuchni, nie zapominając o własnym guście i preferencjach.
Klasycznie – w ciągu przy ścianie
Rozwiązanie to często spotykamy w pomieszczeniach wąskich, gdzie nie jest możliwa inna zabudowa, oraz w aneksach otwartych na salon, gdy chcemy optycznie zminimalizować powierzchnię przeznaczoną na sprzęty kuchenne.
W tym nowoczesnym, ale bardzo przytulnym wnętrzu białe meble dyskretnie wtapiają się w równie białą ścianę i zawierają mnóstwo miejsca do przechowywania. Jednokomorowy zlewozmywak został wyposażony w praktyczną baterię Zumba Slim 2F o dwóch funkcjach strumienia. Największym atutem Zumby jest elastyczna wylewka o zmiennej wysokości (od 34 do 42 cm) i zmiennym zasięgu. Możliwość ustawienia dowolnego kształtu wylewki pozwala na umycie najtrudniej dostępnych zakamarków zlewozmywaka oraz napełnienie naczyń o najdziwniejszych formach. Łatwa do wymiany wylewka Zumby dostępna jest w wielu kolorach: czarnym, białym, szarym, beżowym, cytrynowym, czerwonym, zielonym i żółtym.
Źródełko na wyspie…
Modnym i praktycznym rozwiązaniem jest kuchnia z wyspą, która zwykle stanowi centrum gotowania, a nierzadko pełni też funkcję barku śniadaniowego. W takim wypadku zlew i bateria są mocno wyeksponowane, dlatego szczególnie warto zadbać zarówno o ich jakość, jak i walory estetyczne. Na jasnym blacie świetnie zaprezentuje się grafitowy zlewozmywak granitowy (np. półtorakomorowy model Mezzo II z ociekaczem) z dopasowaną do niego baterią Freya, pokrytą granitową powłoką. Niewielkie rozmiary sprawiają, że urządzenie nie rzuca się w oczy i nie zabiera zbyt wiele przestrzeni, natomiast obrotowa wylewka z wyciąganą rączką natrysku pozwala na komfortową pracę zarówno przy myciu, jak i napełnianiu naczyń.
Zmywanie z widokiem
Ciekawym pomysłem jest usytuowanie zlewozmywaka pod oknem. To ekologiczne rozwiązanie umożliwia maksymalne wykorzystanie światła słonecznego podczas używania zlewu, cieszenie się widokiem na zewnątrz, a nawet dyskretne nadzorowanie bawiących się w ogrodzie dzieci. Aby bez trudu otworzyć okno trzeba jednak wybrać specjalna baterię: z elastyczną wylewką lub model składany, jak na przykład podokienna bateria zlewozmywakowa Toledo o oryginalnym designie.
Zdjęcia aranżacyjne przedstawiają baterie marki Ferro.
FERRO www.ferro.pl
press box
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET